Державна наукова установа “Інститут інноваційних технологій і змісту освіти” реорганізована шляхом поділу. На його базі утворені державні наукові установи:

   Інститут модернізації змісту освіти  (http://www.imzo.gov.ua/) та Інститут освітньої аналітики, з віднесенням їх до сфери управління Міністерства освіти і науки України. (Постанова Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 687 “Про утворення Інституту модернізації змісту освіти та Інституту освітньої аналітики”).

Борзнянський державний сільськогосподарський технікум

 

Каплій Н.П., викладач облікових дисциплін, спеціаліст першої категорії

Кішман В.В., викладач економічних дисциплін, спеціаліст вищої категорії

Ступаченко О.М., - викладач облікових дисциплін, спеціаліст вищої категорії

Ляшиченко Л.І., викладач економічних дисциплін, спеціаліст вищої категорії

 

ВИХОВНА ГОДИНА «МІЦНА СІМ’Я – МІЦНА ДЕРЖАВА»

 

Мета заходу: сприяння розвитку відповідальної особистості, зосередження на моральній культурі. Ознайомлення з інститутом сім’ї, прищеплювати повагу до сім'ї, осіб протилежної статі.

Оформлення зали: прибрана зала рушниками. Стіл застелений скатертиною, на столі квіти. На стінах вислови видатних людей та прислів’я: «Не потрібен і клад, коли у чоловіка з жінкою лад», «Найлучча спілка — чоловік і жінка!», «Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько», «Без сім'ї нема щастя на землі», «Сенс щасливої любові полягає в тому, щоб віддавати» (В. Сухомлинський.), «Усі щасливі сім'ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім'я нещасна по-своєму». (Л. Толстой.)

Викладач: В усі часи сім’я була і залишається найважливішим соціальним інститутом суспільства. Зміни, які відбуваються в сім’ї, змінюють її роль у суспільстві, впливають на його стан і розвиток. Тому кожне суспільство зацікавлене у стійкій, духовно і морально здоровій сімї.

Зміцнення устоїв сімї, шлюбно-сімейних відносин тісно повязане з оновленням нашого суспільства, духовним відродженням української нації, державотворенням, економічним і духовним поступом України.

Сімейне життя — це своєрідна життєва школа, у якій чоловік і жінка весь час вчаться. Вчаться турбуватися один про одного, вчаться поважати батьків своєї половини, а коли з’являються діти — намагаються виховати їх гідними членами нашого суспільства. Вчені довели, що коли людина живе у шлюбі, то тривалість її життя набагато довша, ніж у тих, хто вирішив бути холостяком.

Підготовка молоді до сімейного життя є однією з найважливіших проблем сьогодення, оскільки її загострення зумовлюється кризовим станом суспільства, соціальною та політичною  нестабільністю, невизначеністю щодо майбутнього. Ці фактори призводять до перегляду планів молоді щодо укладення шлюбу, до виникнення нових соціально – психологічних установок відносно функцій сім’ї та ролей жінки й чоловіка в ній.

Метою нашого заходу є ознайомлення з інститутом сім’ї, прищеплювати повагу до сім'ї, осіб протилежної статі.

Перед тим як розпочати дискусію з приводу сімейного життя, його особливостей, давайте ознайомимося, що таке сім’я її обов’язкові складові, які існують типи сімей.

Доповідач 1: Сім'я або родина — соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Існують такі типи сім'ї:

-         повна сім'я, в якій є обидва члени подружжя;

-         неповна сім'я, в якій тільки один із батьків (чоловік або жінка) виховує дітей;

-         реконструйована сім'я, де один з батьків помер, другий взяв новий шлюб або вони розлучилися.

Викладач: Що може бути романтичнішим як кохання в студентські роки. Довгі розмови з коханим до ранку, посиденьки разом з його-твоїми друзями, бесіди про спільне життя... Але один раз закохані приходять до одинієї-єдиної думки: з коханим (коханою) ні на хвилину розставатися не хочу, до кінця життя. Причини рішень одружитися бувають різні.

Поговоримо про студентські шлюби- це перше кохання, яке романтичне, властиве

 в більшості випадків молоді. Але найчастіше романтизм швидко зникає разом з побутовою стороною сімейного життя. Знаєте таку приказку - "Сімейний човен розбився об побут"?.. От-от, це той самий випадок.

Буває капустяна й аїстна причини або, як у народі говорять, "за залетом". Такі шлюби, у принципі, приречені на невдачу.

Одна з причин - вигода. Річ розповсюджена, але, як ми всі вже давно знаємо, любові на вигоді не побудуєш!

Як бачите причин одружитися в студентські роки є безліч, в нашому навчальному закладі також навчаються молоді сімейні пари. Мені б хотілося почути від вас якій з наведених причин ви б віддали перевагу при одруженні. Чи можливо ви віддаєте перевагу цивільному шлюбу?

(метод «мікрофон» - студенти по черзі висловлюють свою думку)

Викладач: Дякую за ваші відповіді і буду сподіватися, що ваші сімейні стосунки в першу чергу будуть побудовані на любові та повазі один до одного, бо такі шлюби найбільш щасливі й міцні із всіх видів ранніх шлюбів. Щоб сімейне життя було гармонійним, необхідно перш за все бути в гармонії із самим собою. Дозвольте навести декілька беззаперечних стародавніх істин, які допоможуть вам налагодити культуру сімейних відносин.

 1. Не можна жити тільки для себе. Думаючи лише про себе, людина завжди знайде тисячу причин, щоб почуватися нещасною.

 2. Необхідно діяти. Замість того щоб скаржитися на абсурдність світу, спробуйте полюбити той куточок, де ви опинилися за волею долі.

 3. Слід вірити у власні сили. Безумовно, ніхто з нас не всемогутній, людська воля має межі. Але кожен у змозі відстоювати свої погляди, цілеспрямовано боротися за досягнення поставленої мети.

 4. Треба берегти вірність слову, обов'язкам, іншим людям, самому собі. Необхідно бути одним із тих людей, які ніколи не підведуть, не зрадять.

А зараз хочу вам запропонувати провести дискусію щодо розподілу ролей у майбутній сім’ї, а для, цього потрібно провести голосування і визначитися до якої підгрупи за формами установки на сім’ю ви відноситесь: патріархальна, матріархальна, дітоцентрична, егалітарна.

 (Шляхом голосування група ділиться на підгрупи. Кожна підгрупа після попереднього обговорення захищає свою позицію, аргументуючи її прикладами. Після обговорення проводиться голосування щодо змінення форми установки і перерозподіл підгруп. Викладач при цьому записує переваги і недоліки кожної підгрупи на дошці, або підготовлених аркушах, вносить зміни при необхідності, бере участь в обговоренні).

Викладач: Отже у студентській сім’ї спільність діяльності (навчання) передбачає і справедливий розподіл домашніх обов’язків між подружжям і це потрібно враховувати і дружині і чоловікові. Більшості студентських сімей притаманні духовна та моральна єдність, засновані такі сім’ї на коханні та спільності інтересів. Але більшість з них стикаються з такими труднощами: погані житлові умови, невлаштований побут, низький матеріальний рівень, дефіцит вільного часу, конфлікт з батьками.

Повага до старших, а особливо до батьків, проявляється в 3-х площинах: довір'ї, послуху та любові. Отже молодь зобов'язана виявляти пошану не тільки на словах, але й у всіх справах щоденного життя. Є старовинні українські легенди, які зображують любов і пошану та спонукають до їх виявлення у житті. Прослухайте будь-ласка.

Читач 1.  Одна сім'я мала єдиного сина. Виріс юнак ставний, гарний. Одружився з дівчиною-красунею. Привів молоду дружину в рідну хату. Не злюбила молода невістка свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показатися їй на очі, сиділа в сінях. Але й це не заспокоїло красуню. Каже вона чоловікові: «Коли хочеш, щоб я жила з тобою, убий матір, вийми з її грудей серце і спали на вогні». Не здригнулося нічого в грудях сина, зачарувала його небачена краса дружини. Каже матері: «Наказала дружина вбити вас, мамо...» Заплакала жінка й відповідає: «Ну що ж, сину, роби так, як велить серце». Пішов з матір'ю в діброву, наламав сухого хмизу, розпалив вогнище, потім убив матір, вийняв з грудей серце, поклав у полум'я. Спалахнув сучок, тріснув, полетіла жаринка, вдарила сина в обличчя, обпекла, скрикнув від болю, закрив долонею опік. Стрепенулося материнське серце, що горіло на вогні, прошепотіло: «Синочку мій, тобі боляче? Зірви листок подорожника, ось росте біля вогнища, візьми та приклади серце материнське… Потім знову у вогонь покладеш». Заридав син, схопив гаряче материнське серце в долоні, повернув його в розкраяні груди, облив гарячими сльозами. Зрозумів, що ніхто й ніколи не любив так гаряче й віддано, як рідна мати. І таким всесильним було бажання материнського серця бачити сина радісним і безтурботним, що воно ожило, зрослися рани, підвелася мати і міцно обняла юнака… Огидною стала синові його дружина-красуня, не міг її бачити. Не вернулася додому й мати. Пішли вдвох степами широкими, стали двома могилами високими.

Читач  2.  Колись старих людей, які вже нічого робити не могли, спускали у провалля, щоб дарма хліб не їли. Один юнак, котрий дуже любив свого батька, не виконав закону, заховав його в хліві та годував таємно. Через деякий час наступив неврожайний рік. Нічим людям сіяти. Старий побачив, що син чогось зажурився, розпитав про все й порадив зняти зі стріхи снопи, ще раз обмолотити їх і засіяти. Так хлопець і вчинив. Зродив у нього хліб найкращий, найбільша нива була засіяна. Люди допитувалися, як він до того додумався. Юнак спочатку мовчав, але згодом розповів, що так навчив батько. З того часу люди почали шанувати старших до самої смерті, бо вони мудрі, навчені життям. Такі легенди, створені народною мудрістю. Немає любові сильнішої за батьківську. Немає вищої радості для старшої людини, яка відчуває наближення присмерку свого життя, ніж вдячність дітей. І нема гіркішого й сумнішого почуття для батьківського серця, ніж відчувати, що їх син або дочка байдужі, безсердечні, що вони забули про добро, зроблене для них. У невичерпному джерелі народної моралі нам треба черпати духовну енергію справжньої людяності, дружби і братерства вільних людей. Адже як знаємо, кожна людина нещадно засуджує невдячність і возвеличує благородність любові й пошани.

Викладач: З перших днів знайомства з батьками намагайтеся завоювати їхню любов і встановити нормальні, здорові відносини. Кожен з нас виріс в різних родинах, де панували різні методи виховання і це треба теж враховувати. Якщо в родині вашого чоловіка склалися певні сімейні традиції, намагайтеся їх дотримуватися, це надасть вам великого шансу стати «улюбленою» невісткою. Якщо молода сім'я не отримує батьківського схвалення, то це не може не відбитися на між сімейних та внутрішньо сімейних відносинах.  То ж дорога молодь, пам'ятай про старших так, як пам'ятають про тебе. Будьте для них завжди милими і слухняними, любіть їх і шануйте, бо це є ваша сім’я. І що б не трапилося поважайте батьків вашої судженої чи вашого судженого, бо ви є однією родиною.

А на закінчення хочу сказати, що сучасний світ і процеси, які в ньому відбуваються, швидко змінюються і, відповідно, змінюється ролі чоловіка та жінки в родині. Тому, на мій погляд, шукати рішення, спираючись на «узаконені» норми, «як у всіх» не можна. Сучасному подружжю потрібно виробити індивідуальний стиль сімейної поведінки та взаємовідносин стосовно тільки їхньої сім’ї. І прислухайтеся до народної мудрості: сімейне життя — це не ті дні, що пройшли, а ті, що запам’ятались. Дякую за увагу. До зустрічі!

Додати коментар


Захисний код
Оновити